Czy inteligentne fabryki są...

Czy inteligentne fabryki są... « aktualnosci «
 1 marca 2017    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Aktualne technologie produkcyjne rozwijają się błyskawicznie. Wczoraj pracowaliśmy na maszynach manualnych, dzisiaj korzystamy z dobrodziejstw napędów hydraulicznych i nowoczesnych systemów sterowania, a jutro będziemy korzystać z zaawansowanego oprogramowania sterującego pracą całej fabryki.

Tak, już niedaleko jesteśmy od tak zwanej fabryki jutra, czyli przedsiębiorstwa całkowicie zarządzanego za pomocą zaawansowanych systemów informatycznych. Już dzisiaj, nawet w Polsce, istnieje kilka fabryk, które testują scentralizowane systemy zarządzania produkcją. Czy to znaczy, że już w niedalekiej przyszłości wszystkie maszyny oraz cały proces produkcji będzie ustalany za pomocą komputerowych obliczeń i algorytmów?

Automatyzacja produkcji nie jest niczym nowym. Już od wielu lat fabryki wprowadzają nowoczesne rozwiązania, które mają na celu jak największą optymalizację produkcji.  Branża obróbki metali nie jest w tym przypadku wyjątkiem. Wiele przedsiębiorstw już dawno wprowadziło zaawansowane linii produkcyjne łączące kilka różnego rodzaju urządzeń do obróbki metali.

Normalnym zjawiskiem jest łączenie pras krawędziowych do pracy w tandemie, czy w większej liczbie. A nowoczesne maszyny sterowane za pomocą systemów CAD/CAM są nie tylko szybkie w obsłudze, ale także niezwykle wydajne i precyzyjne. Jednak niektóre fabryki poszły o krok dalej.

Zarządzanie i planowanie produkcją przez komputerowy

Korzystanie z systemów komputerowych do planowania i zarządzania produkcją również nie jest niczym nowym. Już od lat fabryki standardowo używają takich systemów jak:

  • ERP – oprogramowanie umożliwiające planowanie zasobów przedsiębiorstwa
  • APS – bardziej zaawansowana wersja systemu ERP - pozwala na analizę zasobów, planowanie operacji i symulacje oraz ewentualną optymalizację procesów produkcji
  • MES – system realizacji produkcji połączony z informacjami pobieranymi w czasie rzeczywistym bezpośrednio od maszyn z linii produkcyjnej

 

Jednak dzisiaj oprogramowanie produkcyjne idzie o krok dalej. Już teraz wdrażane są systemy, które bazując na kompletnych danych, są w stanie w pełni niezależnie od człowieka zaplanować cały proces produkcyjny. Tego typu systemy zarządzają nie tylko pracą wszystkich maszyn, ale także pracą ludzi. I jak się okazuje, systemy te są niezwykle korzystne pod względem optymalizacji kosztów produkcji.

Jedynym minusem tego typu rozwiązań na obecną chwilę jest to, że nie należą one do najtańszych. I na dzień dzisiejszy jedynie duże firmy, które mają silną pozycję na rynku, mogą sobie pozwolić na tego typu eksperymenty i inwestycje.

Niedaleka przyszłość produkcji

Pewne jest jednak to, że już niedługo będziemy mieć do czynienia z w pełni zautomatyzowaną produkcją, która jest planowana i organizowana przez zaawansowane systemy informatyczne. Z punktu widzenia samej produkcji oraz rozwoju technologi przemysłowej jako takiej, jest to prawdziwa rewolucja, która całkowicie zmieni oblicze fabryk. W tym także tych, które zajmują się obróbką metali.

Jakby nie było to właśnie szereg różnego rodzaju przedsiębiorstw zajmujących się produkcją takich urządzeń jak: obrabiarki CNC czy inne maszyny produkcyjne, postawiło w pierwszej kolejności na rozwój tego typu technologi. Tym samym w struktury produkcyjne zostały wprowadzone nowoczesne i integralne systemy informatyczne, które służą do kompleksowego zarządzania i planowania produkcji. W ten sposób inteligentne fabryki są już czymś jak najbardziej realnym. A przyszłość pokaże, jak długo potrwa standaryzacja tego typu rozwiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Elektrodrążarka drutowa EDM SCT32-ST to jedna z naszych ostatnio uruchomionych maszyn. Urządzenie swoje zastosowanie znalazło w firmie produkcyjnej naszego klienta