Dłutownica w klasyfikacji o...

Dłutownica w klasyfikacji o... « aktualnosci «
 7 października 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

W ogólnej klasyfikacji obrabiarek przemysłowych do metali dłutownice znajdują się w jednej grupie wraz ze strugarkami i przeciągarkami. Zarówno dłutownica, jak i pozostałe dwa typy urządzeń, służą do mechanicznej obróbki skrawaniem. Różnią się one jednak między sobą. A różnice te są większe, niż mogłoby się wydawać.

Co prawda wszystkie trzy rodzaje sklasyfikowanych w jednej grupie obrabiarek łączy to, że z reguły są to urządzenia jednowspółrzędnościowe lub ewentualnie dwuwspółrzędnościowe, przeznaczone do obróbki skrawaniem. Jednak różni je konstrukcja narzędzi i ogólny przebieg procesu obróbki.

W tradycyjnych dłutownicach narzędzia ustawione są prostopadle do obrabianego przedmiotu i nie obracają się, a ich ruch odbywa się w kierunku pionowym. Natomiast w strugarce narzędzia ustawiane są równolegle do obrabianego elementu i obracają się w trakcie obróbki, której to ruch jest poziomy. Przeciągarki różnią się od pozostałych maszyn tym, że obróbka w nich jest możliwa zarówno w pionie, jak i w poziome oraz przebiega poprzez wciśnięcie lub przeciągnięcie narzędzia za pomocą tłoka, przez element obrabiany.

Wszystkie powyższe typu urządzeń znajdują szerokie zastosowanie przede wszystkim w produkcji różnego rodzaju kół zębatych, bez których współczesny przemysł mechaniczny nie mógłby funkcjonować. Jednak najczęściej stosowanymi obrabiarkami do produkcji kół zębatych są właśnie dłutownice.

Dłutownice dzielą się na:

  • produkcyjne - dedykowane do produkcji seryjnej
  • uniwersalne - przeznaczone do produkcji małoseryjnej i jednostkowej

 

Przy czym produkowane są maszyny umożliwiające zarówno produkcję seryjną, jak i jednostkową.
A także na:

  • dłutownice konwencjonalne - gdzie operator ustawia ręcznie wszystkie narzędzia i współrzędne pracy
  • dłutownice CNC - gdzie maszyną kierują sterowniki komputerowe na podstawie wcześniej wprowadzonych do systemu przez operatora danych.

 

Dłutownica konwencjonalna, a dłutownica CNC

Podobnie jak w przypadku innych obrabiarek przemysłowych, dłutownice dostępne są w formie konwencjonalnej, w której maszyny posiadają napęd mechaniczny, ale nie są wyposażone w zaawansowany system sterowania komputerowego. Jak i w formie całkowicie skomputeryzowanej (CNC), gdzie pracę nad urządzeniem sprawuje precyzyjny system komputerowy zbudowany z zaawansowanych sterowników numerycznych i instalacji sterującej.

O tym, jaka dłutownica jest najlepsza dla danego przedsiębiorstwa, decyduje przede wszystkim rodzaj produkcji, do której będzie służyć maszyna oraz możliwości finansowe przedsiębiorcy. O wyższości dłutownic sterowanych numerycznie nad dłutownicami konwencjonalnymi nie ma co dyskutować. Jednak różnica w cenie pomiędzy nimi sprawia, że dłutownice konwencjonalne, takie jak TS-350K, nadal są bardzo często wybierane zarówno do produkcji seryjnej, jak i jednostkowej.
W dodatku dzięki solidnej konstrukcji sprawują się naprawdę dobrze i mogą być użytkowane z zyskiem i powodzeniem przez długie lata.

Dłutownica TS-350K

Dłutownice CNC, takie jak model CNC 350A1 są oczywiście o wiele bardziej zautomatyzowane i pozwalają na znaczną optymalizację procesu produkcji, co w połączeniu ze solidnym żeliwnym korpusem i precyzyjnym wykonaniem daje maszynę szybką, dokładną i niezwykle wytrzymałą.
Jednak obok zalet dłutownic CNC trzeba pamiętać o ich wysokich cenach oraz o tym, że podstawą dobrej pracy maszyny sterowanej numerycznie z zaawansowanym systemem CAD/CAM jest także dobry operator i programista CNC, który będzie umiał w pełni wykorzystać olbrzymi potencjał takiej maszyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Ostatnio nasza firma miała przyjemność dostawy kolejnej maszyny edukacyjnej. Tokarka edukacyjna EDUTURN CK210D to urządzenie, które będzie pełniło istotną funkcję