Zakup obrabiarki do metalu ...

Zakup obrabiarki do metalu ... « aktualnosci «
 12 lipca 2017    Zespół Metal Trade
Podziel się:

Podstawą każdego zakładu produkcyjnego są maszyny, co powoduje, że rozwój przedsiębiorstwa związany jest z koniecznością ciągłego powiększania parku maszynowego. Niestety profesjonalne maszyny przemysłowe, takie jak obrabiarki do metalu, do najtańszych nie należą. Na szczęście istnieje optymalne rozwiązanie pozwalające na zakup maszyn w sposób mniej ryzykowny i nieangażujący olbrzymich nakładów finansowych – jest to leasing maszyn.

Zakup zarówno nowych, jak i używanych maszyn do obróbki metalu to wydatek rzędu kilkudziesięciu, a nawet kilkuset tysięcy złotych. Są to kwoty wysokie nawet dla dużych przedsiębiorstw produkcyjnych.

Wiadomo, że obrabiarki to urządzenia, które szybko na siebie zarobią, jednak analizując ryzyko, wynikające z różnego rodzaju zagrożeń rynkowych, nie jest zbyt dobrym posunięciem lokowanie tak dużego kapitału w jakikolwiek sprzęt, kiedy nie mamy stuprocentowej pewności zwrotu zainwestowanych środków. Tym bardziej że wcale nie musimy tego robić!

Nie bez przyczyny praktycznie wszystkie małe i duże przedsiębiorstwa decydują się obecnie na leasing maszyn przemysłowych. Takie rozwiązanie jest po prosto bezpieczniejsze pod względem finansowym. Dzięki temu maszyna wzięta w leasing sama siebie spłaca, bez konieczności inwestowania w nią dużego kapitału, który można ulokować gdzieś indziej.

Leasingi maszyn są również bardziej korzystne niż zwykłe kredyty bankowe i łatwiej można je uzyskać. Jakie rodzaje leasingów dla obrabiarek do metalu są dostępne i czym się charakteryzują?

Leasing operacyjny maszyn

Pierwszą formą leasingowego finansowania zakupu maszyn przemysłowych jest leasing operacyjny. Jest to częściej wybierana opcja, ponieważ leasing operacyjny generuje mniejsze zaangażowanie środków finansowych na samym początku leasingowania urządzenia.

Dzieje się tak, ponieważ w przypadku tej formy leasingu pełnoprawnym właścicielem maszyny jest leasingodawca, czyli firma leasingowa, a to przyczynia się do kilku istotnych czynników:

  • obowiązek amortyzacji spoczywa na leasingodawcy – firma korzystająca z maszyny nie może odliczyć od podatku kosztów amortyzacji
  • korzystające z maszyny przedsiębiorstwo zalicza do kosztów spłacane raty netto i opłatę wstępną, którą trzeba uiścić na samym początku leasingu operacyjnego
  • VAT doliczany jest do każdej raty leasingu (nie trzeba go płacić od razu w całości)
  • umowa leasingowa musi trwać dłużej niż 40 procent czasu amortyzacji maszyny
  • po skończonej umowie leasingowej firma, która chce zachować na własność maszynę, musi ją wykupić za określoną wcześniej w umowie kwotę.

 

Leasing finansowy maszyn

Drugą formą leasingu maszyn przemysłowych jest leasing finansowy, rzadziej wybierany przez przedsiębiorców, ponieważ już na samym początku wymaga zaangażowania większych środków finansowych.

Wszystko dlatego, że leasing finansowy zobowiązuje przedsiębiorcę do uiszczenia z góry, wraz z pierwszą ratą leasingową, całego podatku VAT od wartości maszyny. Leasing finansowy różni się od leasingu operacyjnymi jeszcze pod innymi względami:

  • w leasingu finansowym obowiązek amortyzacyjny spoczywa na korzystającym z maszyny i tym samym firma może odliczyć amortyzację od podatku dochodowego
  • do kosztów firmy można wliczyć jedynie część odsetkową raty leasingowej
  • czas umowy leasingowej może być dowolny, byle by nie był krótszy niż 12 miesięcy
  • na koniec leasingu wraz z zapłatą ostatniej raty maszyna przechodzi na własność użytkującej ją firmy

 

Ogólnie leasingi są niezwykle wygodną i opłacalną formą finansowania zakupu maszyn i urządzeń.  W przeciwieństwie do kredytów, umożliwiają zawarcie korzystnej umowy dopasowanej indywidualnie do sytuacji i możliwości konkretnej firmy (wysokość rat, czas trwania umowy itd).

Metal Trade doskonale zdaje sobie sprawę z korzyści leasingu i dlatego współpracuje z profesjonalnym brokerem leasingowym firmą Abaga, która oferuje atrakcyjne oraz dostosowane do potrzeb leasingi finansowe i operacyjne, a także fachowe doradztwo przy wyborze leasingu.
Galeria
Dodaj komentarz

 

Zobacz także

Tokarka UT320x500 CNC to jedna z naszych ostatnich realizacji. Maszynę dostarczyliśmy do klienta z woj. Podkarpackiego. Tokarka CNC dysponuje długością
W związku z dynamicznym rozwojem naszej firmy, poszukujemy kandydatów na stanowiska: Serwisant i pomocnik serwisanta. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem współpracy
Tokarka UT500x1500 CNC to jedna z naszych ostatnich realizacji. Maszynę dostarczyliśmy do klienta z woj. Lubelskiego. Tokarka CNC dysponuje długością