Dłutownica konwencjonalna, a dłutownica CNC

Podobnie jak w przypadku innych obrabiarek przemysłowych, dłutownice dostępne są w formie konwencjonalnej, w której maszyny posiadają napęd mechaniczny, ale nie są wyposażone w zaawansowany system sterowania komputerowego. Jak i w formie całkowicie skomputeryzowanej (CNC), gdzie pracę nad urządzeniem sprawuje precyzyjny system komputerowy zbudowany z zaawansowanych sterowników numerycznych i instalacji sterującej.

O tym, jaka dłutownica jest najlepsza dla danego przedsiębiorstwa, decyduje przede wszystkim rodzaj produkcji, do której będzie służyć maszyna oraz możliwości finansowe przedsiębiorcy. O wyższości dłutownic sterowanych numerycznie nad dłutownicami konwencjonalnymi nie ma co dyskutować. Jednak różnica w cenie pomiędzy nimi sprawia, że dłutownice konwencjonalne, takie jak TS-350K, nadal są bardzo często wybierane zarówno do produkcji seryjnej, jak i jednostkowej. W dodatku dzięki solidnej konstrukcji sprawują się naprawdę dobrze i mogą być użytkowane z zyskiem i powodzeniem przez długie lata.

Dłutownice CNC, takie jak model CNC 350A1 są oczywiście o wiele bardziej zautomatyzowane i pozwalają na znaczną optymalizację procesu produkcji, co w połączeniu ze solidnym żeliwnym korpusem i precyzyjnym wykonaniem daje maszynę szybką, dokładną i niezwykle wytrzymałą. Jednak obok zalet dłutownic CNC trzeba pamiętać o ich wysokich cenach oraz o tym, że podstawą dobrej pracy maszyny sterowanej numerycznie z zaawansowanym systemem CAD/CAM jest także dobry operator i programista CNC, który będzie umiał w pełni wykorzystać olbrzymi potencjał takiej maszyny.

Dłutownice CNC - automatyczne i półautomatyczne

Dłutownice CNC w ofercie firmy możemy podzielić na sterowane półautomatycznie i sterowane całkowicie komputerowo. Do dłutownic sterowanych półautomatycznie należą modele:

  • dłutownica CNC-300A1
  • dłutownica CNC-350 A1

Wszystkie maszyny sterowane półautomatycznie wyposażone są w automatycznie sterowany posuw części osi. W zależności od modelu jest to automatycznie sterowany posuw oś Y i manualnie ustawiany posuw osi X i obrót stołu, czyli oś C (modele CNC-200A1, CNC-350A1, CNC-300A1).

Dłutownicami automatycznymi są:

  • dłutownica CNC-200
  • dłutownica CNC-300
  • dłutownica CNC-350
  • dłutownica CNC-500

W przeciwieństwie, do dłutownic półautomatycznych, wszystkie osie urządzeń automatycznych ustawiane są za pomocą sterowników komputerowych. Sterowanie dedykowane powyższym modelom to - CNC 10,4" TFT - z wewnętrzną pamięcią 16 MB.

W przypadku flagowego modelu firmy, czyli dłutownicy CNC-500, automatyczne sterowanie obejmuje aż cztery osie, w tym posuw osi suwaka.

Wszystkie modele sterowane numerycznie posiadają 8 prędkości roboczych, nowoczesne systemy centralnego smarowania, intuicyjne panele kontrolne oraz możliwość pochyłu głowicy +/- 30 stopni, a w przypadku dłutownicy CNC 500 +/- 20 stopni.

Oferowane przez firmę Metal Trade dłutownice są maszynami, które stworzono z myślą o długoletniej eksploatacji. Ich wytrzymałość i precyzja idą w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami, których wdrożenie poprzedzała kilkudziesięcioletnia praca nad nowoczesnymi technologiami w przemyśle obróbki skrawaniem.