Płytki wieloostrzowe z węglików spiekanych są jednym z najdoskonalszych rozwiązań w obróbce skrawaniem. Wprowadzone do użytku już w latach dwudziestych ubiegłego wieku stały się standardowym elementem każdej maszyny skrawającej wyposażonej w noże tokarskie.
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić obróbkę skrawaniem bez wymiennych płytek, które mocowane są w składanym nożu tokarskim i pełnią rolę ostrza skrawającego. W Polsce takie płytki z węglików spiekanych określa się nazwą widia, co z języka niemieckiego oznacza twarde jak diament.
Skonstruowanie noża złożonego z oprawki i mocowanej do niej wymiennej płytki było milowym krokiem w rozwoju technologii obróbkowej, który znacznie ułatwił i zoptymalizował cały proces obróbki. Dzięki temu wymiana narzędzia skrawającego w nowoczesnych obrabiarkach jest dzisiaj niezwykle szybka i bardzo prosta, co nie opóźnia procesu produkcyjnego.
Budowa płytek wieloostrzowych
Płytki wieloostrzowe to niezwykle wydajne narzędzia, zaprojektowane w taki sposób, by każda ich krawędź nadawała się do obróbki. Kiedy jedna krawędź płytki zostaje stępiona, to w prosty sposób można obrócić płytkę zamocowaną w korpusie narzędzia skrawającego i dalej korzystać z kolejnego ostrza. Jest to niezwykle wygodne i wydajne rozwiązanie. Z tego też powodu płytki posiadają różne kształty, takie jak np.
- kwadrat
- trójkąt
- rąb
- pięciokąt
I każda ich krawędź pełni rolę pełnowartościowego ostrza.
Płytki charakteryzują się także różnymi grubościami i długościami ostrzy. Oprócz tego różnią się pomiędzy sobą takimi parametrami jak kąt przyłożenia, kształt powierzchni natarcia oraz sposób mocowania płytki do oprawki narzędziowej.
Płytki wieloostrzowe gatunek
Sama budowa i kształt płytek wieloostrzowych to nie wszystko. Ważny jest również materiał, z jakiego zostały zrobione. W produkcji płytek mamy do czynienia z dwoma gatunkami węglika spiekanego jest to:
- węglik spiekany wolframowo-tytanowo-kobaltowy
- węglik spiekany wolframowo-kobaltowy
Ważny jest także rodzaj zastosowanej powłoki pokrywającej ostrze (np. TiC, TiCN, Al2O3). Wybór powłoki oraz gatunku węglika spiekanego zależy od rodzaju obróbki, do której zastosowane zostaje ostrze. Pod tym względem płytki wieloostrzowe dzielą się na płytki wykorzystywane do:
Na wybór konkretnej płytki wpływa również rodzaj materiału, jaki zostaje poddawany obróbce (np. stal, żeliwo, aluminium itp.), a także warunki samej obróbki, takie jak chociażby jej prędkość itd.
Mocowanie płytki wieloostrzowej do oprawki
W nowoczesnych obrabiarkach CNC mocowanie płytek skrawających o wielu ostrzach jest niezwykle proste i szybkie. Płytka zostaje przymocowana do korpusu narzędzia, czyli tzw. oprawki (trzon noża) za pomocą specjalnej śruby i nakrętki. Śruba przechodzi przez widoczny w płytce skrawającej otwór. Płytka przymocowana zostaje do narzędzia wraz ze specjalną płytką roboczą pełniącą rolę swojego rodzaju podkładki, która nie tylko stabilizuje ostrze, ale ma również za zadanie ochronę całego narzędzia na wypadek pęknięcia płytki wieloostrzowej.
Dzięki nowoczesnej konstrukcji całego narzędzia skrawającego wymiana ostrzy, nie wiąże się z dłuższymi przestojami w produkcji i po krótkiej demonstracji taką wymianę czy jedynie obrócenie ostrza może wykonać każdy szeregowy pracownik. Dla procesu produkcyjnego jest to niezwykle wydajne rozwiązanie, które pozwala utrzymać ciągłość produkcji, przy równoczesnym zachowaniu najwyższej jakości parametrów obróbki.