Giętarki beztrzpieniowe. Pr...

Giętarki beztrzpieniowe. Pr... « aktualnosci «
 22 listopada 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Gięcie jest jedną z najczęściej stosowanych form obróbki plastycznej. Gięte rury, profile czy pręty są podstawą wielu branż, począwszy od szeroko pojętej branży budowlanej i instalacyjnej, skończywszy na produkcji różnego rodzaju elementów giętych o bardzo zróżnicowanej wielkości i jeszcze bardziej różnorodnym zastosowaniu.

Ze względu na rodzaj konstrukcji giętarek, dzielą się one na giętarki beztrzpieniowe i giętarki trzpieniowe. Na giętarkach trzpieniowych proces gięcia odbywa się przy pomocy specjalnego trzpienia, na który nakładane się gięte rury. Giętarki beztrzpieniowe umożliwiają zaginanie elementów bez konieczności ich wypełniania.

Giętarki, podobnie jak inne obrabiarki do metali, mogą być sterowane manualnie, czyli ręcznie przez operatora lub numerycznie, za pomocą nowoczesnych sterowników komputerowych. Natomiast napędy giętarek dzielą się na:

  • mechaniczne
  • elektromechaniczne
  • i hydrauliczne

 

Zastosowanie poszczególnych typów i rodzajów giętarek wiąże się bezpośrednio z rodzajem preferowanego gięcia oraz z materiałem, jaki jest poddawany obróbce.

Giętarki umożliwiają gięcie materiałów różnego rodzaju i o różnym kształcie. Rury czy pręty gięte na giętarkach wcale nie muszą być okrągłe. Istnieją maszyny, które gną zarówno rury owalne, jak i kwadratowe czy prostokątne. Natomiast do materiałów, które najczęściej są poddawane procesowi gięcia, zalicza się: stal zwykła, stal specjalna np. nierdzewna, a także aluminium, miedź i mosiądz.

Gięcie na giętarkach może przebiegać na dwa różne sposoby. Pierwszy sposób obejmuje gięcie poprzez proces nawijania elementu giętego na specjalną matrycę. Natomiast drugi sposób gięcia polega na wyciskaniu określonego łuku metodą prasowania. Co najważniejsze, to właśnie giętarki beztrzpieniowe umożliwiają zaginanie rur bez konieczności ich wypełnienia czy nagrzewania. A sam proces gięcia na tego typu urządzeniu przebiega w bardzo szybki i prosty sposób. Co przekłada się na jego bardzo dużą wydajność.

Giętarka beztrzpieniowa HG-20

Giętarka beztrzpieniowa HG-20

W ofercie Metal Trade znajduje się niezwykle uniwersalna i bardzo wydajna Giętarka beztrzpieniowa HG-20 służąca do matrycowego gięcia rur. Jest to urządzenia bardzo proste w budowie i łatwe w obsłudze. Wyposażone dodatkowo w kółka, które zapewniają wygodne przesuwanie maszyny.

Model giętarki beztrzpieniowej HG-20 umożliwia zarówno gięcie rur o zróżnicowanej wielkości, jak i formowanie końcówek np. poprzez ich rozpęczenie, co sprawia, że urządzenie to świetnie sprawdza się w produkcji np. jednostkowych rur wydechowych.

W samym zestawie standardowym giętarka beztrzpieniowa HG-20 została wyposażona w szereg przydatnych narzędzi, takich jak matryce do gięcia rur o różnej średnicy i różnym promieniu gięcia. Dzięki temu urządzenie jest bardzo uniwersalne i pozwala na prowadzenie naprawdę zróżnicowanej produkcji. Dodatkowo w standardowym wyposażeniu znajdują się  m. in.: matryce kuliste męskie i żeńskie oraz matryca kopułowa, a także uchwyty matryc, sworznie matrycy - w liczbie 30 sztuk, zestaw o-ringów, a także sprężyna matrycy.

Urządzenie posiada również trzpień rozprężający do ciężkiej obróbki. A cała konstrukcja jest niezwykle stabilna (oparta na belce dwuteowej) i wyposażona w pakiet osłon bezpieczeństwa.

Jak widać, jest to bardzo solidne i łatwe w obsłudze urządzenie, które świetnie nadaje się do wszelkiego rodzaju mniejszych lub średnich firm instalatorskich i produkcyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Nasza firma może pochwalić się kolejną realizacją frezarki dydaktycznej cnc. Jesteśmy dumni, że nasze rozwiązania znajdują miejsce nie tylko w