Obrabiarki CNC bez tajemnic...

Obrabiarki CNC bez tajemnic... « aktualnosci «
 5 grudnia 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Czym są obrabiarki CNC, już nie raz było wyjaśniane. Wiemy, że maszyny CNC są wydajniejsze i bardziej precyzyjne od swoich konwencjonalnych odpowiedników. Jak to się jednak dzieje i na czym polega sterowanie komputerowe?

Współcześnie nikogo już nie dziwi olbrzymia rola komputerów w każdej sferze ludzkiego życia. Komputery są wszędzie, w naszych domach, w pracy, w samochodach, w różnego rodzaju urządzeniach. Można powiedzieć, że jesteśmy z komputerami za pan brat. Dlatego też słysząc o obrabiarkach sterowanych numerycznie, wielu z nas może sądzić, że są to urządzenia proste w obsłudze, które same z siebie wykonują całą pracę. Jednak nie jest tak do końca.

W rzeczywistości programowanie obrabiarki CNC jest dużym wyzwaniem. Dlatego też operatorzy obrabiarek sterowanych numerycznie mogą liczyć na wysokie zarobki.

Istota sterowania numerycznego w obrabiarkach

Obrabiarki CNC są urządzeniami, których istota działania opiera się na w pełni skomputeryzowanym systemie sterującym. Sterowanie to działa na zasadzie zautomatyzowanej regulacji programowej działającej w zamkniętym układzie zapętlonego sprężenia zwrotnego, które zachodzi w obrębie określonego układu współrzędnych.

Właśnie dzięki temu, maszyny CNC są niezwykle precyzyjne. Za pomocą czujników i układu automatycznego sterowania, wszystkie elementy ruchome obrabiarki są każdorazowo korygowane i przywracane do ściśle określonego położenia, wcześniej zaprogramowanego w kontrolerze.

Obrabiarki CNC i ich programowanie

Programowanie obrabiarek CNC to inaczej wpisywanie do komputera maszyny określonych poleceń - w formie kodu alfanumerycznego - które ściśle określają pracę obrabiarki. Pracą tą jest wykonanie elementu o określonych kształtach i wymiarach, a także chropowatości. Brzmi to niezwykle banalnie, jednak żeby zrobić to dobrze, potrzebna jest nie tylko elementarna znajomość programowania, fizyki i geometrii, ale również wyobraźnia przestrzenna.

Nowoczesne obrabiarki CNC są wyposażone w czytniki, za pomocą których wprowadzany jest program sterujący do urządzenia. Kod można wprowadzić ręcznie, linijka po linijce. Jednak w nowszych obrabiarkach najczęściej stosowane są już gotowe programy sterujące, które są przegrywane z nośnika bezpośrednio do urządzenia. To właśnie w czytniku program będący w alfanumerycznej postaci zostaje przekształcony na impulsy elektryczne.

W zależności, od rodzaju czytnika, wczytywanie informacji może odbywać się w sposób:

  • blokowy
  • lub szeregowy

Z czytnika dane trafiają do dekodera, który de facto pełni rolę tłumacza programu i dekoduje zapodany program na język zrozumiały przez sterowanie numeryczne. Dekoder dzieli zaprogramowane informacje na:

  • informacje geometryczne, które określają kształty i wymiary procesu obróbkowego oraz opisują tor ruchu narzędzi
  • informacje technologiczne, zawierające w sobie dane dotyczące warunków obróbki, takie jak rodzaj narzędzi, prędkość skrawania i posuwu oraz informacje pomocnicze.

 

Programowanie, które jest w efekcie zapisem ruchów wykonywanych przez obrabiarkę CNC w trakcie procesu obrabiania, dzieli się także na:

  • sterowanie ciągłe
  • i sterowanie dyskretne

 

Obrabiarki CNC są urządzeniami, bez których dzisiejszy przemysł nie mógłby istnieć. Jednak nadal podstawą prawidłowej pracy obrabiarki, jest umiejętność jej właściwego programowania. Tylko prawidłowa znajomość maszyny, jej układu sterowania oraz specjalnych programów CAD/CAM, pozwala na pełne wykorzystanie możliwości nowoczesnych obrabiarek CNC.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Ostatnie dni to bardzo intensywny czas dla naszego zespołu handlowego jak również technicznego. W tym tygodniu nasza firma miała przyjemność