Proces obróbki plastycznej ...

Proces obróbki plastycznej ... « aktualnosci «
 1 sierpnia 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Obróbka plastyczna jest jedną z najstarszych form kształtowania metali. Już 3 tyś. lat p. n. e. człowiek potrafił nadawać metalowym materiałom pożądaną przez siebie formę.

Prymitywne metody wywierania na dany materiał nacisku, który przekracza granicę jego plastyczności, czyli  młota i kowadła, zastąpiły dzisiaj nowoczesne maszyny, które na skalę przemysłową produkują metalowe elementu - o różnej wielkości i kształcie.

Nowoczesne hydrauliczne prasy krawędziowe, takie jak np. CNC ACCURL SMARTFAB, są w stanie wyginać przedmioty z różnej wielkości arkuszy lub pasów blachy, nadając im nawet najbardziej zróżnicowane kształty.

Dzięki temu, że współczesny proces obróbki plastycznej materiałów został praktycznie całkowicie zautomatyzowany, kształty produkowanych elementów są bardzo precyzyjne, a sam proces gięcia jest szybki i bezpieczny. Za sprawą programowania numerycznego maszyn, wystarczy jedynie wprowadzić odpowiednie współrzędne do systemu komputerowego, który automatycznie pokieruje pracą urządzenia.

Gięcie blachy nigdy nie było takie proste

Hydrauliczne prasy krawędziowe z reguły służą do gięcia różnego rodzaju profili metalowych. Proces gięcia materiałów na prasie krawędziowej może przebiegać w dwojaki sposób. Pierwszą metodą gięcia, zwaną swobodną, jest zaginanie materiału za pomocą trzech punktów, drugą metodą jest gięcie z dotłaczaniem. Jak widać, za sprawą nowoczesnych maszyn cały proces gięcia jest prosty i szybki.

Zastosowanie elementów giętych - na hydraulicznych prasach krawędziowych - jest bardzo szerokie. Można powiedzieć, że takie gałęzie przemysłu jak motoryzacja, lotnictwo, przemysł kolejowy czy nawet budownictwo, w dużej mierze opierają się na metalowych elementach giętych.

Najczęściej giętym materiałem jest różnego rodzaju stal w postaci blachy. Głównie jest to stal zwykła, ocynkowana i aluminiowa, ale może być to także stal szlachetna, miedź, mosiądz czy stal kwasoodporna. Gięte na prasie krawędziowej mogą być również poliwęglany.

Najważniejszymi zaletami obróbki plastycznej na hydraulicznych prasach krawędziowych są: olbrzymia precyzja gięcia oraz stu procentowa powtarzalność elementów. Dodatkowo prasy krawędziowe gwarantują gięcie nawet bardzo skomplikowanych kształtów. A także zapewniają szybki proces produkcji oraz jej niski koszt, w przypadku wytwarzaniu dużej ilości elementów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Kolejna dlutownica już u naszego Klienta !Chcielibyśmy przybliżyć Państwu szczegóły jednej z ostatnich realizacji. Dostarczona maszyna to dłutownica CNC-300 wchodząca