Tokarki ciężkie – prz...

Tokarki ciężkie – prz... « aktualnosci «
 19 października 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Patrząc na współczesne trendy produkcyjne, jedną z największych nadziei związanych z przemysłem obróbkowych, można wiązać z rozwojem szeroko pojętego przemysłu ciężkiego.
Ciężkie tokarki przemysłowe odgrywają znaczną rolę w produkcji wielkogabarytowych elementów dla takich sektorów jak przemysł stoczniowy czy energetyczny. Z tego powodu najbliższa przyszłość ciężkiej obróbki rysuje się bardzo perspektywicznie.

tokarki cnc

Ciężka obróbka skrawaniem, potocznie nazywana w branży obróbkowej heavy duty, jest specyficzną dziedziną przemysłu obróbkowego. I jak sama nazwa wskazuje, obróbka ciężka wiąże się z obrabianiem elementów niezwykle ciężkich i dużych, a czasem nawet olbrzymich, których średnica sięga kilku metrów, a długość nawet kilkudziesięciu.

Z tego powodu konstrukcja maszyn, które służą do obróbki ciężkiej, musi być nie tylko dostosowana gabarytowo do obrabianych elementów, ale także musi spełniać określone wymogi, takie jak odpowiednia sztywność korpusu oraz rozwiązania projektowe niwelujące drgania własne maszyny, które oddziałują na precyzję procesu obróbki. A co w przypadku ciężkich obrabiarek potęgowane jest przez masywne podzespoły ruchome urządzenia.

Masywność tokarek ciężkich i ich częste wyspecjalizowanie powoduje, że tego typu obrabiarki z reguły produkowane są na specjalne zamówienie lub w małoseryjnym nakładzie.
Dlatego też tokarki ciężkie, które przeznaczone są do ciężkiej produkcji przemysłowej, są przeważnie maszynami uniwersalnymi, które oprócz toczenia czy wytaczania mogą także frezować oraz szlifować. Dzięki temu wielkogabarytowe tokarki przemysłowe mogą przeprowadzić proces pełnej obróbki danego elementu w jednym mocowaniu, co jest niezwykle kompleksowym rozwiązaniem.

Najczęściej spotykane tokarki ciężkie to:

  • tokarki kłowe ciężkie, takie jak tokarka CNC Pinacho SH
  • tokarki karuzelowe ciężkie, które wykorzystuje się m.in. do obróbki korpusów reaktorów jądrowych

Dlaczego tokarki ciężkie mogą stać się przyszłością branży?

Tokarki kłowe ciężkie znajdują zastosowanie m.in. w produkcji wszelkiego rodzaju wałów napędowych. Tego typu wały używane mogą być zarówno w przemyśle stoczniowym, jak i energetycznym. Rozwój tych dwóch sektorów przemysłowych jest równoznaczny ze wzrostem zapotrzebowania na produkcję wielkogabarytowych elementów toczonych.

Współczesny przemysł energetyczny już od dłuższego czasu zmierza w kierunku pozyskiwania energii z ekologicznych źródeł odnawialnych. W ten sposób odnawialne źródła energii stają się dla przemysłu obróbki ciężkiej nadzieją na systematyczny i stały rozwój całej branży. Powstawanie farm wiatrowych i elektrowni wodnych jest równoznaczne z pojawieniem się nowych klientów. Wały siłowni wiatrowych czy wały siłowni elektrowni wodnych są wielkogabarytowymi elementami wytwarzanymi jedynie na tokarkach heavy duty.

Wzrostowi produkcji w branży obróbki ciężkiej będą również sprzyjać planowane przez polski rząd zmiany w przemyśle stoczniowym. Już powstały projekty nowych regulacji, które mają na celu zwiększenie produkcji statków i okrętów przez polskie przedsiębiorstwa stoczniowe. Państwo nie tylko zamierza zlecić produkcję nowych okrętów wojennych polskim firmom, ale także zapowiada wprowadzenie sprzyjających całej branży stoczniowej ulg podatkowych, chociażby takich jak zwolnienie produktów stoczniowych z podatku VAT.

Jak widać, ciężka obróbka przemysłowa jest coraz bardziej perspektywiczna. Rozwój przemysłu stoczniowego i energetycznego pozwala patrzeć bardzo optymistycznie w przyszłość. Dlatego warto poważnie zastanowić się nad produkcją wielkogabarytowych elementów przemysłowych już teraz.

3 thoughts on “Tokarki ciężkie – przyszłość branży obróbkowej?

  1. Warto pamiętać,że takie maszyny przyczyniają się nie tylko do zwiększenia efektywności, ale też do oszczędności.

  2. Musiałbym to urządzenie przetestować, ale wydaje mi się, że mogłoby mi zaoszczędzić sporo czasu, oraz pieniędzy:)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Kolejna dlutownica już u naszego Klienta !Chcielibyśmy przybliżyć Państwu szczegóły jednej z ostatnich realizacji. Dostarczona maszyna to dłutownica CNC-300 wchodząca