Tokarki CNC i nowoczesne ce...

Tokarki CNC i nowoczesne ce... « aktualnosci «
 19 grudnia 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Nikomu nie trzeba tłumaczyć, że podstawą każdej firmy zajmującej się obróbką metali jest sprzęt, wydaje się to oczywiste. Ponieważ to właśnie park maszynowy, obejmujący tokarki cnc i podobne urządzenia do obróbki metali, definiuje naszą działalność.

Odpowiednia jakość maszyn wpływa na wysokość obrotów naszej firmy. Jednak faktyczny wpływ na naszą pozycję w branży ma umiejętne dobranie poszczególnych typów maszyn.

W przypadku obróbki skrawaniem najważniejszą rolę odgrywają wszelkiego rodzaju tokarki. Toczenie bowiem należy do jednych z najczęstszych rodzajów obróbki skrawaniem. Jednak dla wszystkich zaznajomionych z branżą tokarską wiadome jest, że istnieją różne rodzaje toczenia i często wymagane są do tego różnego rodzaje tokarki, które korzystają z odmiennych typów narzędzi.

Tokarki ich rodzaje i klasyfikacje

Ogólnie tokarki, zarówno te sterowane tradycyjnie, czyli tokarki konwencjonalne, jak i tokarki sterowane numerycznie dzieli się na kilka podstawowych typów, są to:

 • tokarki kłowe
 • tokarki tarczowe
 • tokarki karuzelowe
 • tokarki rewolwerowe
 • tokarki w formie półautomatów tokarskich
 • oraz automaty tokarskie

 

Natomiast w klasyfikacji ujmującej przeznaczenie poszczególnych typów tokarek, mamy podział na:

 • tokarki o przeznaczeniu ogólnym
 • tokarki specjalizowane, które służą do określonych prac, takich jak np. toczenie gwintów
 • oraz tokarki specjalne, dedykowane dla ściśle określonych branż, takich jak np. przemysł hutniczy.

 

W tym wszystkim rozróżniamy jeszcze tokarki cnc, czyli tokarki sterowane numerycznie oraz tokarki konwencjonalne z napędem hydraulicznym lub tokarki z napędem elektrycznym, a także nadal istniejące tokarki całkowicie manualne.

Tokarki CNC

Tokarki sterowane numerycznie należą do najnowocześniejszych typów tokarek. Tokarki cnc takie jak Tokarka CNC Pinacho SE Basic czy Tokarka CNC Pinacho SH pozwalają na szybką, bardzo precyzyjną, efektywną i wydajną obróbkę. Także inwestycja w nowoczesne tokarki CNC z punktu widzenia rozwoju firmy jest wręcz koniecznością.

Tokarki CNC dzielą się na:

 • obrabiarki sterowane numerycznie
 • centra obróbkowe
 • automatyczne stacje obróbkowe

tokarki cnc

Współczesny rozwój technologii maszyn przeznaczonych do obróbki skrawaniem zmierza ku całkowitej automatyzacji produkcji. Już dziś istnieją praktycznie w pełni zrobotyzowane maszyny obróbkowe, które wymagają minimalnej ingerencji człowieka w cały proces produkcji. Jednak tego typu rozwiązania stosowane są jedynie w wielkich firmach produkcyjnych. Wpływa na to przede wszystkim olbrzymi koszt takich maszyn.

Natomiast mniejsi przedsiębiorcy mają do wyboru inną, równie optymalną pod względem wydajności i precyzji formę produkcji, opartą o nowoczesne centra tokarskie. Czym one są i dlaczego są aż tak wydajne?

Precyzyjne i wydajne centra tokarskie

Nowoczesne centra tokarskie to nic innego, jak rozbudowane tokarki CNC, których uniwersalna konstrukcja umożliwia pełną albo niemalże całkowitą obróbkę danego elementu. Zaawansowane technologicznie centra tokarskie posiadają rozbudowany system mocowania narzędzi, za pomocą których w trakcie jednego nieprzerwanego procesu obróbki, możliwe jest wykonanie kilku różnych prac obróbkowych.

Centra tokarskie dzięki nowoczesnym magazynom narzędziowym z automatyczną wymianą narzędzi są nieporównywalnie bardziej wydajne niż zwykłe tokarki CNC. Zakłady wyposażone w tego typu maszyny nie tylko zwiększają szybkość swojej produkcji, ale także poszerzają automatycznie zakres swoich usług tokarskich.

Dlatego też, zarówno tokarki CNC, jak i nowoczesne centra tokarskie są urządzeniami, których nie powinno zabraknąć w żadnym rozwiniętym przedsiębiorstwie zajmującym się obróbką skrawaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

  Zapytaj o cenę   lub zadzwoń bezpośrednio do doradcy: +48 539 964 040Wytaczarka TPX6111 - Kolejna maszyna dostarczona do