Tokarki konwencjonalne kont...

Tokarki konwencjonalne kont... « aktualnosci «
 19 września 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Obróbka skrawaniem jest podstawą współczesnej produkcji przemysłowej. Większość znanych nam urządzeń mechanicznych posiada elementy wykonane w tokarce. Sam proces obróbki skrawaniem towarzyszy człowiekowi od czasów neolitu, a pierwsza tokarka mechaniczna została skonstruowana już w XVIII wieku.

Współczesne tokarki znacznie odbiegają od swoich najstarszych prototypów. Nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania pozwalają dzisiaj na toczenie i wytaczanie coraz to bardziej skomplikowanych elementów, o bardzo zróżnicowanych gabarytach.

Nowoczesne tokarki pod względem obsługi dzielą się na tokarki konwencjonalne, czyli sterowane ręcznie przez operatora oraz tokarki CNC, które wyposażone są w zautomatyzowane systemy sterowania komputerowego.

Przewaga technologiczna maszyn sterowanych numerycznie nad konwencjonalnymi wydaje się bezapelacyjna. Jednak solidne konwencjonalne tokarki, takie jak tokarka Pinacho SC, również znajdują szerokie zastosowanie, zwłaszcza w małej i średniej produkcji przemysłowej.

Tokarki konwencjonalne - gdzie się sprawdzą?

tokarki uniwersalne

 

Konwencjonalne tokarki pod względem konstrukcji mechanicznej są bardzo podobne do tokarek sterowanych numerycznie. Co prawda nie posiadają oprzyrządowania służącego do komputerowego sterowania, jednak bez problemu mogą wykonać taką samą obróbkę skrawaniem, jak tokarki CNC.

Zasadniczą różnicą pomiędzy maszynami konwencjonalnymi, a CNC jest to, że tokarki konwencjonalne wymagają ręcznego ustawienie wszelkich parametrów skrawania i systematycznej kontroli pracy maszyny przez operatora. Jednak w przypadku, kiedy nasza produkcja nastawiona jest na toczenie czy wytaczanie jednakowych lub podobnych elementów, ustawienie potrzebnych parametrów nie jest wcale aż tak czasochłonne, by wpływać znacząco na czas produkcji.

Co najważniejsze współczesne tokarki konwencjonalne posiadają bardzo nowoczesne wyposażenie dodatkowe, które nie tylko wspomaga precyzję obróbki, ale także znacznie ułatwia obsługę całego urządzenia oraz zwiększa wydajność produkcji.

Wyposażeniem tym są takie funkcje jak:

  • stała prędkość skrawania
  • elektroniczna regulacja prędkości wrzeciona

Dodatkowo w wysokiej jakości tokarkach konwencjonalnych mamy zamontowany hamulec awaryjny, który może zatrzymać maszynę w każdym momencie oraz falownik umożliwiający płynną pracę urządzenia i pozwalający na znaczną oszczędność energii.

Dzięki temu tokarki konwencjonalne świetnie sprawdzają się w różnego rodzaju małych i średnich warsztatach tokarskich, które stawiają na jakość i solidność wykonania.

tokarki uniwersalne

Tokarki CNC, czyli wyższa szkoła jazdy

 

Tokarki sterowane numerycznie są dedykowane dla bardziej zaawansowanych producentów, gdzie precyzja wykonania wiąże się z różnorodnością form, a produkcja prowadzona jest na dużą skalę. W takim przypadku sterowanie numeryczne jest uzasadnioną koniecznością, która nie tylko zoptymalizuje proces produkcji, ale również obniży jego koszty.

Nowoczesne tokarki CNC, takie jak tokarka CNC Pinacho SE Basic, są urządzeniami umożliwiającymi szybką konfigurację ustawień, co pozwala na dostosowanie pracy maszyny do indywidualnych potrzeb. Dzięki temu możliwa jest wieloseryjna produkcja nawet najbardziej skomplikowanych elementów.

Decydując się na dany rodzaj tokarki, warto przeanalizować, która z nich sprawdzi się w naszym przedsiębiorstwie. Pomoże nam to uniknąć niefortunnej sytuacji, w której zakup tokarki CNC okaże się zbędnym wydatkiem lub gdy tokarka konwencjonalna nie będzie w stanie sprostać określonym wymogom produkcyjnym.

tokarki cnc

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Prezentowana prasa krawędziowa CNC PB 160 x 3200 zainstalowana została u jednego z naszych klientów w okolicach Bydgoszczy. Maszyna charakteryzuje