Tokarki SH, czyli obróbka h...

Tokarki SH, czyli obróbka h... « aktualnosci «
 30 września 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Przemysł ciężki, który opiera się na urządzeniach i mechanizmach wielkogabarytowych, nie mógłby istnieć, gdyby nie nowoczesne maszyny CNC przeznaczone do ciężkiej obróbki skrawaniem. Obróbka heavy duty stanowi znaczną część światowej produkcji elementów toczonych i wytaczanych.

Obróbka ciężka charakteryzuje się przede wszystkim produkcją elementów o wielkości większej niż standardowa. Parametry niektórych elementów wykonywanych w obróbce ciężkiej bywają naprawdę imponujące. Ich waga może osiągać kilka ton, a średnica potrafi wynosić ponad 1000 mm, natomiast długość sięga do 5000 mm i więcej. Jedna z największych tokarek na świecie obrabia elementy o długości ponad 20 metrów i średnicy ponad 3,5 metra.

Łatwo można zauważyć, że współczesny przemysł wykazuje stale rosnący popyt na produkty obróbki ciężkiej. Największe zapotrzebowanie na duże elementy toczone i wytaczane, odnotowują takie sektory przemysłu jak energetyczny czy stoczniowy.

Wszelkiego rodzaju turbiny, bez których nie obejdzie się żadna elektrownia czy wały napędowe, mogą być produkowane tylko na wyspecjalizowanych tokarkach, przeznaczonych do ciężkiej obróbki skrawaniem. Również różnego rodzaju tuleje czy rury o dużych średnicach mogą być wytaczane, gwintowane lub profilowane tylko na specjalnych tokarkach heavy duty.

Tokarki SH

Doskonałym przedstawicielem obrabiarek heavy duty jest nowoczesna tokarka CNC Pinacho SH, która jest dedykowana do ciężkiej obróbki skrawaniem. Jest to maszyna hiszpańskiej produkcji, która gwarantuje precyzyjną obróbkę ciężką, zarówno prostych, jak i skomplikowanych elementów o dużych gabarytach. Nowoczesna konstrukcja maszyny pozwala konfigurować jej ustawienia w dowolny sposób np. poprzez powiększenie przelotu wrzeciona czy zastosowanie różnej wielkości uchwytów tokarskich.

 

Nowoczesne tokarki sterowane numerycznie, które dedykowane są do obróbki ciężkiej, muszą mieć  wzmocnioną i niezwykle stabilną konstrukcję, która pozwala na bezpieczną i precyzyjną produkcję dużych elementów. Tokarki CNC Pinacho SH całkowicie spełniają te wymagania.

Drugą najistotniejszą cechą tokarek do obróbki ciężkiej jest ich uniwersalność, która wynika z możliwości łączenia maszyny z dodatkowymi narzędziami. Model Pinach również umożliwia dołączanie dodatkowych elementów, takich jak:

  • dodatkowa oś Y
  • Uchwyt oraz konik hydrauliczny
  • różnego rodzaju głowice z napędzanymi narzędziami

 

Urządzenie wyposażone w dodatkowe narzędzia staje się nowoczesnym centrum tokarskim, które umożliwia produkcję bardzo zróżnicowanych elementów, zarówno pod względem ich wielkości, jak i skomplikowania. A sama inwestycja w nowoczesne centra tokarskie, jeżeli nastawiamy się na obróbkę ciężką, pozwala na znaczne rozszerzenie możliwości produkcyjnych przedsiębiorstwa zajmującego się ciężką obróbką przemysłową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Prezentowana prasa krawędziowa CNC PB 250 x 3200 zainstalowana została u jednego z naszych klientów na śląsku. Maszyna charakteryzuje się