Błyskawiczny rozwój technologiczny dotyka każdej dziedziny naszego życia. Rozwój ten widoczny jest również w szeroko pojętym przemyśle. A nowe technologie związane z obróbką plastyczną są bezustannie wdrażane na rynek. Prasy krawędziowe także przeżywają swój rozwój, który pozwala na zoptymalizowanie procesów obróbki plastycznej metali.
Nowoczesne prasy krawędziowe stają się urządzeniami coraz bardziej zaawansowanymi technologicznie. Dzięki temu cały proces obróbki metali zajmuje coraz mniej czasu, a dokładność tłoczonych i wyginanych elementów jest dokładna co do milimetra. Równocześnie hydrauliczne prasy krawędziowe mogą produkować dzisiaj coraz bardziej skomplikowane elementy. Wszystko to jest możliwe dzięki współpracy producentów maszyn z różnego rodzaju instytutami badawczymi i technicznymi uczelniami wyższymi.
Już dzisiaj za sprawą rozwoju napędów pras krawędziowych i przeskoczeniu z napędu mechanicznego na napęd hydrauliczny, wprowadzono swojego rodzaju rewolucje w przemysłowej produkcji elementów giętych i wytłaczanych. Dzięki temu proces obróbki plastycznej zyskał elastyczność w kwestii dostosowania ruchu suwaka prasy krawędziowej, do konkretnej obróbki. Tym samym hydrauliczne prasy krawędziowe pozwalają na dokładną regulację prędkości, z jaką porusza się suwak prasy. Umożliwia to m. in. tłoczenie materiałów o obniżonej plastyczności.
Prasy krawędziowe - kierunki rozwoju
Rozwój wszelkiego rodzaju maszyn przemysłowych, w tym obrabiarek takich jak prasy krawędziowe, ma przede wszystkim na celu znaczną optymalizację produkcji. W szczególności chodzi tutaj o maksymalne skrócenie czasu produkcji, przy zachowaniu jej jak najlepszej jakości. Parce rozwojowe trwają również nad zwiększenie możliwości maszyn pod względem kształtowania skomplikowanych elementów.
W przypadku hydraulicznych pras krawędziowych rozwój ten jest coraz bardziej złożony, ponieważ obejmuje on aktualnie kilka oddzielnych technologi, które tworzą nowoczesne urządzenia do obróbki plastycznej.
Praca hydraulicznej prasy krawędziowej opiera się na kilku układach technologicznych, które współpracują razem w procesie obróbki. Z tego powodu rozwój technologi obejmującej prasy krawędziowe, obejmuje kilka różnych kierunków, a są nimi:
- rozwój konstrukcyjny maszyn w tym głównie prace nad napędem i nad układami pomiarowymi
- rozwój zintegrowanego oprogramowania do układów sterujących (CAD/CAM)
- rozwój automatyzacji produkcji
- rozwój języków programowania numerycznego w celu ich uproszczenia
Korpusy maszyn również muszą być cały czas udoskonalane. Odpowiednia sztywność ramy jest niezmiernie ważna w trakcie procesów gięcia. Prace badawczo-konstrukcyjne są także prowadzone nad sztywnością układów prasa-suwak, które mogą być problematyczne przy tłoczeniu elementów składających się z bardziej wytrzymałych blach.
Niedaleka przyszłość
Już niebawem planuje się wprowadzić zaawansowane systemy nadzoru, które będą w pełni kontrolować pracą urządzenia i w razie n. p. zbyt dużego natężenia hałasu, następować będzie automatyczne wyłączenie maszyny. Ciągle również pracuje się nad optymalizacją wymiany narzędzi, aby proces ten był jak najłatwiejszy i przebiegał jak najszybciej, bez zbytniego wydłużania czasu produkcji.
Jak widać, rozwój technologii związanych z obróbką plastyczną metali powiązany jest nie tylko z samą optymalizacją procesu produkcji, ale także z maksymalnym doprecyzowaniem procesu obróbki oraz z możliwością obrabiania jak najbardziej skomplikowanych form i kształtów. A konieczne są do tego innowacyjne narzędzia, nowoczesne programy i zaawansowane systemy sterowania.