Czym różnią się między sobą...

Czym różnią się między sobą... « aktualnosci «
 9 sierpnia 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

To, że prasy krawędziowe NC i CNC różnią się między sobą wydaje się oczywiste.  Ale z czego faktycznie wynikają te różnice, nie do końca jest dla wszystkich jasne. Jednak wybierając typ obrabiarki, czy to półautomatyczny NC, czy automatyczny CNC, musimy zdawać sobie sprawę z dzielących je różnic oraz łączących podobieństw.

 

 

 

Prasa krawędziowa CNC ACCURL SMART FAB

Prasa krawędziowa CNC ACCURL EURO-PRO

prasy krawędziowe accurlPrasa krawędziowa CNC ACCURL EURO GENIUS

 

Zapytaj o cenę

 

Pierwszą różnicą rzucającą się w oczy, między obrabiarkami NC i CNC, jest ich cena. Prasy krawędziowe o numerycznym sterowaniu komputerowym (CNC) są znacznie droższe. Niektórzy nawet nazywają obrabiarki CNC profesjonalnymi, a NC amatorskimi. Jednak nie do końca można zgodzić się z tego typu rozróżnieniem. Oczywiście obrabiarki CNC są nowoczesną odsłoną przemysłowych obrabiarek numerycznych. Jednak w żaden sposób nie odbiera to obrabiarkom NC technologicznych możliwości produkowania wysokiej jakości elementów giętych.

NC i CNC różnice i podobieństwa

Obrabiarki numeryczne starszej generacji (NC), podobnie jak obrabiarki CNC, posiadają interfejs umożliwiający komputerowe programowanie pracy maszyny. Jednak w przypadku maszyn NC cały proces obróbki przebiega na podstawie kodu, wprowadzonego wcześniej do komputera drogą manualną. Przy zmianie formy obróbki danych elementów, operator zmuszony jest do wprowadzenia nowego kodu numerycznego.

W przypadku obrabiarek CNC pracą urządzenia steruje zespół sterowników oraz wyspecjalizowane oprogramowanie komputerowe, dedykowane do danego rodzaju produkcji. W ten sposób proces obróbki jest całkowicie zautomatyzowany. W zależności od rodzaju maszyny i oprogramowania oraz zastosowanych sterowników zdarza się, że istnieje również możliwość ingerencji manualnej w kod maszyny CNC, poprzez dodanie ustawień indywidualnych.

Jedną z największych zalet obrabiarek CNC, która wynagradza jej cenę, jest automatyczne sprzężenie zwrotne, które w sposób ciągły koryguje położenie modułów pracujących maszyny. W ten sposób gwarantowana jest 100 procentowa powtarzalność giętych elementów, bez konieczności ciągłego kontrolowania położenia narzędzi gnących. Natomiast w obrabiarkach NC kalibracja urządzenia musi zostać wykonana przez operatora manualnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Prezentowana gilotyna hydrauliczna ACCURL z serii MS7 zainstalowana została u jednego z naszych klientów w Opolu. Maszyna charakteryzuje się doskonałymi