Słysząc o tokarkach i narzędziach tokarskich, rzadko zdajemy sobie sprawę z tego, że sami często jesteśmy użytkownikami tego typu narzędzi. Za każdym razem, kiedy wiercimy jakiś otwór, coś gwintujemy albo skrawamy, to w rzeczywistości korzystamy z narzędzi tokarskich.
Współczesne tokarki, które są używane w produkcji przemysłowej, to zazwyczaj nowoczesne maszyny sterowane komputerowo. Takie obrabiarki są przeznaczone do niezwykle dokładnej i profesjonalnej obróbki skrawającej. Jednak oprzyrządowanie, z którego korzystają tokarki, to tak naprawdę tradycyjne narzędzia skrawające, które znane są człowiekowi już od starożytności.
Oczywiście współczesne narzędzia tokarskie są wykonywane ze specjalnych stopów i mają różne zastosowanie oraz kształty. Dzielą się ze względu na rodzaj obróbki, do jakiej są przeznaczone oraz ze względu na materiał, który jest za ich pomocą obrabiany. Jednak ich zasada działania pozostała taka sama jak dawniej. Przymocowane do wrzeciona tokarskiego wiertło – wierci, nóż tokarski ścina, tak jak tradycyjne dłuto, a gwintownica – gwintuje.
Nietrudno jest się domyślić, że każdy porządny warsztat typowego domowego majsterkowicza, ma na swoim wyposażeniu praktycznie wszystkie wymienione powyżej narzędzia tokarskie.
Wiertarki – podstawowe wyposażenie
Nie trudno jest zauważyć, że na standardowym wyposażeniu prawie każdego domu znajduje się takie urządzenie jak wiertarka elektryczna. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ wiertarka jest urządzeniem niezwykle przydatnym. Przecież bez wywiercenia odpowiedniej dziury nic nie zamontujemy na ścianie. Ani nie powiesimy obrazka, ani półki czy szafki, ani karniszy na firanki i zasłony itd.
Nie trzeba być jakąś złotą rączką, aby móc sprawnie posługiwać się taką standardową wiertarką. A co z innymi narzędziami tokarskimi w codziennym użytkowaniu?
Dłutownice i pilarki – pozostałe narzędzia tokarskie w domu
Każdy rasowy majsterkowicz, który posiada warsztat domowy, doskonale zna narzędzia tokarskie. Jakby nie było używanie różnego rodzaju pilarek i dłutownic jest niczym innym jak posługiwaniem się narzędziami tokarskimi. Obrabianie materiału zamocowanego na imadle, czy formowanie jego powierzchni za pomocą dłutka, to przecież taka typowa ręczna tokarska robota.
Noże tokarskie są przecież niczym innym jak udoskonalonymi dłutami, służącymi do skrawania powierzchni. W domowych warsztatach najczęściej używane są dłuta przeznaczone do obróbki drewna, rzadziej metalu, ale i takie się zdarzają. Oferta elektrycznych dłutownic do drewna oraz elektrycznych pilarek do metalu jest bardzo duża i każdy miłośnik majsterkowania może wyposażyć swój warsztat w nowoczesne i dobre narzędzia tokarskie.
A gwintowniki i narzynki?
Co do gwintowników i narzynek, to można spotkać je w codziennym użytku nieco rzadziej, jednak przydaje się mieć tego typu narzędzia. Dzięki temu w razie zerwania się gwintu w jakimś domowym urządzeniu, czy jakiejkolwiek rzeczy, która wyposażona jest w śrubki i gwinty, możemy spokojnie ponownie nagwintować otwór lub zrobić całkiem nowy gwint.
Jak widać narzędzia, jakie używamy na co dzień, pod postacią różnego rodzaju wiertarek, pilarek, dłutownic czy gwinciarek są w rzeczywistości narzędziami tokarskimi. Z tego punktu widzenia łatwo jest zrozumieć, na czym polegają wszystkie procesy związane z obróbką tokarską, ponieważ w rzeczywistości nie są one nikomu całkiem obce. I nie trzeba być branżowym specjalistą w dziedzinie obróbki metali, aby wiedzieć, jak wyglądają i do czego służą podstawowe narzędzia tokarskie. Przecież wiele z nich leży sobie spokojnie w naszych własnych skrzynkach na narzędzia.