Zakup dłutownicy – na co wa...

Zakup dłutownicy – na co wa... « aktualnosci «
 26 października 2016    Zespół Metal Trade
Podziel się: [kiwi-social-bar id="9515"]

Przy zakupie dłutownicy, podobnie jak w przypadku zakupu innego rodzaju obrabiarek, takich jak tokarki czy frezarki, trzeba zwrócić uwagę na szereg ważnych czynników i parametrów urządzenia, które rzutują na całokształt późniejszego użytkowania maszyny.

Dłutownice jako obrabiarki do metalowych elementów nieobrotowych, największe zastosowanie znajdują w produkcji wszelkiego rodzaju kół zębatych i krzywek. Przy wyborze danej maszyny z reguły kierujemy się rodzajem planowanej produkcji. Może to być jednostkowa produkcja detaliczna lub produkcja masowa jednakowych elementów, zarówno tych mniejszych, jak i wielkogabarytowych.

Dobra dłutownica, czyli jaka?

Dobra dłutownica powinna być nie tylko maszyną o solidnej i wytrzymałej konstrukcji, ale także o jak najbardziej uniwersalnym wyposażeniu. Kupując dłutownicę, należy zwrócić uwagę na jej opcjonalne oprzyrządowanie, możliwości ustawienia narzędzi oraz parametry obróbki, takie na przykład jak:

  • rodzaje różnych prędkości dłutowania
  • czy dłutownica wyposażona jest w centralny system smarowania
  • czy istnieje możliwość pochylenia głowicy
  • czy dłutownica posiada obrotowy stół roboczy

 

Kolejną niezwykle istotną kwestią jest wybór dłutownicy ze względu na rodzaj jej sterowania. Do wyboru mamy tradycyjnie dłutownice konwencjonalne i dłutownice CNC, które są sterowane numerycznie przez nowoczesne systemy komputerowe.

Dłutownice sterowane numerycznie automatyczne lub półautomatyczne zawsze będą bardziej uniwersalnymi i precyzyjnymi obrabiarkami. Co nie zmiana faktu, że dłutownice konwencjonalne cały czas znajdują szerokie zastosowanie w produkcji przemysłowej. Rodzaj obróbki skrawaniem prowadzonej na dłutownicach mieści się w określonych ramach. Dlatego w przedsiębiorstwie nastawionym na produkcję określonych elementów, dłutownice konwencjonalne dają sobie świetnie radę.

Jak wiadomo maszyny CNC, w tym dłutownice, są o wiele bardziej zautomatyzowanymi urządzeniami. A to w znaczny sposób optymalizuje cały proces obróbki, nie tylko pod względem jego przyspieszenia, gdyż obsługa takiej maszyny ogranicza się przeważnie do jej kontroli za pomocą panela sterującego i jedynie nadzorowania pracy maszyny, ale także pod względem precyzji obróbki.

Trzeba jednak pamiętać, że zakup dłutownicy CNC wiąże się ze sporymi kosztami i często jest to inwestycja nie tylko w samo urządzenie, ale także w sterowniki komputerowe, serwis obejmujący oprogramowanie oraz szkolenia dla pracownika, który będzie operatorem takiej maszyny.

Dłutownica CNC-200A1
Dłutownica CNC-200A1

Nowa czy używana dłutownica?

Dłutownica podobnie jak inne obrabiarki używane w szeroko pojętej obróbce metali jest urządzeniem produkcyjnym nastawionym na ciągłe użytkowanie, co wiąże się ze wzmożoną eksploatacją zarówno samej konstrukcji korpusowej, jak i poszczególnych podzespołów maszyny.

Kupując używaną dłutownicę, nigdy nie mamy pewności, w jakim faktycznie jest ona stanie. Oczywiście istnieją księgi serwisowe, można również zażądać od sprzedającego rachunków potwierdzających wymianę poszczególnych części, co pozwala w dużym stopniu rozeznać się w sytuacji. Jednak używana maszyna zawsze będzie miała jakiś przebieg i przez to potencjalnie może mieć jakieś niewidoczne na pierwszy rzut oka defekty.

Dodatkowo zakup używanej maszyny wiąże się także z brakiem gwarancji producenta i serwisu gwarancyjnego, co przekłada się na dodatkowe koszty eksploatacyjne. Z drugiej strony posiadając porządne zaplecze serwisowe, można zdecydować się na zakup używanej dłutownicy. Jak zawsze o wszystkim decyduje przede wszystkim kapitał kupującego oraz perspektywy produkcyjne przedsiębiorstwa. Im więcej mamy zleceń, tym bardziej opłaca się kupić nową i droższą maszynę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

 

Zobacz także

Prezentowana prasa krawędziowa ACCURL MB7  zainstalowana została w Wielkopolsce w jednej z najnowocześniejszych fabryk samochodów w centralnej części Europy. Maszyna